Tänasest, 22. juulist on Pärnus Suveuni

22/07/2019

Tagasi

Suveuni festivali nimi sündis 18 aasta eest sõnamängust „suveuniversiteet“ ehk klaveri suvekool ja see on ajapikku mugandunud lühemaks – Suveuni.
22.-31. juulini, s.o 10 päeva jooksul on Pärnu raekojas võimalik tasuta jälgida prof Arbo Valdma meistrikursuste tunde, kus klaverimängu
kõlaotsinguil on koos professoriga 15 pianisti Eestist, Saksamaalt, Hiinast, Koreast, USA-st ja Sloveeniast. Kuna ei klaver ega pianist saa läbi publikuta, oodatakse muusikagurmaane kümne päeva jooksul kuuele kontserdile. Esimesed kolm on tõelised üllatused ka
korraldajaile endile, nende täpset kava ei tea veel keegi.

24., 25. ja 26. juulil on Pärnu raekojas kontserdid „Kõlaväljadelt nopitud S-A-D-A. Klaverimuusikat mi-bemollide, la-de, re-de ja veelkord la-dega“. Neil kolmel kontserdil mängivad kursustele tulnud pianistid lugusid, mis nad meistrikurustele kaasa toonud ja mis prof Valdma juhendamisel lavaküpseks saanud.
Pühapäeval, 28. juulil saab Pärnu raekojas kell 18 kuulata aga Eesti juurtega Saksamaa klaveriduot Toomas Vana ja Natalia Zagalskaiat. Toomas ja Natalia on Suveunel esinenud pea igal aastal ja iga kord täiesti uue ja omanäolise kavaga.
Teisipäeval, 30. juulil on kell 18 Pärnu kontserdimajas „Klaveri ja orkestri üksmeele õhtu“, kus laval lisaks Suveune parimatele pianistidele ka Pärnu linnaorkester ja maestro Jüri Alperten, kes ju ise samuti pianist – lõpetanud *cum laude* Bruno Luki klaveriklassi, kus varem õppinud ka prof Valdma.
Festivali lõpetab ennelõunane kontsert 31. juulil, kus tuleb esiettekandele Pärnu noormehe Robi Salumetsa spetsiaalselt Suveunele kirjutatud klaverikapelli teos „Liblika lugu“. Robi Salumets on mitmel korral olnud Suveune kursustel osalemas pianistina, nüüd katsetamas heliloominguga.

Suveuni toimub Pärnus küll juba 18. korda, kuid esmakordselt on festival erilise pühendusega. Suveuni 2019 on pühendatud sügava kummardusega maestro Venno Laulule, kes oli Suveune toetajaks esimesest toimumiskorrast oma elutee lõpuni.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background