RMK lõpetas üraskitõrjeks vajalikud raied ja jätkab tormikahjustuste likvideerimisega

04/05/2020

Tagasi

RMK teostas 20. märtsist kuni 3. maini üraskitõrjet suurte üraskikahjustustega kolletes 947 hektaril, et tõkestada kahjuri levikut veel tervetele, ent üraskist ohustatud kuuskedele.
Tõrjetöödel lähtuti RMK töötajate kogutud seireandmetest. Mai alguse seisuga on RMK hallatavas majandusmetsas tuvastatud eelmisel aastal tekkinud üraskikahjustusi 2794 hektaril. Tõrjetöid tehti 20. märtsist 3. maini 947 hektaril.
Alates 4. maist RMK enam senises mahus üraskitõrjeks vajalikke raietöid ei tee. Kuna ajaperiood üraskitega värskelt asustatud püünispuude metsast äraviimiseks on lühike, ei saa RMK enam täiendavalt uusi püünispuid juurde langetada – vastasel juhul ei jõuta neid piisavalt kiiresti metsast likvideerida.
Nimelt tuleb püünispuud metsast ära viia siis, kui üraskid on talveunest ärganuna need asustanud, ent pole jõudnud veel asustada teisi lähedalasuvaid veel terveid kuuski. Seetõttu on oluline reageerida kiiresti ja täpselt, et tabada õiget hetke, mil üraski lendlus on täies hoos ja püünispuud kahjuritega täitunud, ent uued suuremad kahjud veel tekkimata. Mullas talvitunud ürask hakkab lendlema ja puid asustama alles siis, kui pinnas on soojenenud 10 kraadini ja õhk üle 16 kraadi. Õige aja saabumisest annavad märku üle Eesti paiknevad RMK üraski lendluse seirejaamad.
Lisaks kaardistati 1625ha ulatuses värskeid tormikahjustusi, mis tuleb likvideerida. Kui me tormist kahjustatud puid metsast ära ei vii, on nad ahvatlevaks söögilauaks üraskitele, keda meelitab eelkõige just nõrgestatud ja kahjustatud kuusk.
Kõik metsamajanduslikud tööd tehakse vastavalt kehtivatele õigusaktidele ja tõrjetööde plaan kooskõlastatakse üraskite eksperdi, entomoloog Heino Õunapiga.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background