Pärnu lahes püsib sinivetikaoht

30/08/2019

Tagasi

Kuigi nädalavahetuseks ja järgmise nädala alguseks prognoositakse ilusat rannailma, ei soovita Pärnu linnavalitsus Pärnu lahes ujuda, sest kogu laht on sihivetikaid täis.
Linnavalitsus on lasknud kõigisse Pärnu supelrandadesse ja Valgeranda paigaldada paarkümmend eesti- ja ingliskeelset silti, mis hoiatavad sinivetikate eest ja annavad teada, et ujumine pole merevees soovitatav.
Eriti tähelepanelik tasub olla lapsevanematel ja koerteomanikel, sest laste ja väikeloomade organism on võrreldes täiskasvanud inimestega mürgitustele vastuvõtlikum.
Sinivetikad võivad pikemal kokkupuutel ja vee allaneelamisel tekitada tõsiseid terviserikkeid. Suures koguses sinivetikaid sisaldava vee
sattumine organismi võib esmaste sümptomitena kutsuda esile kõhuvalu, kõhulahtisuse, oksendamise, suuvillid, kuiva köha ja peavalu. Üks Pärnu lahest avastatud sinivetikaliikidest võib toota maksamürke ehk hepatotoksiine.
Seda, kas merevees on suures koguses sinivetikaid, saab hinnata vee läbipaistvuse järgi. Kui umbes ühe meetri sügavuses vees seistes pole
võimalik näha enda varbaid ja samal ajal puudub lainetus või muu häiriv tegur, mis merepõhjast setteid üles tõstab ja sellega läbipaistvust
vähendab, on suure tõenäosusega tegu mikrovetikate massesinemisega.
Kaldale uhutuna on sinivetikad äratuntavad sinakasrohelise õhukese kihina liival või kividel. Jälgida tuleks ka tuule suunda, millest sõltuvalt vetikakogumid kas kuhjuvad randa või kantakse sealt eemale.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background