Pärnu lahes on endiselt sinivetikad

06/09/2019

Tagasi

Pärnu linnavalitsus ei soovita merevees ujudes oma tervisega riskida, sest sinivetikad pole Pärnu lahest kuhugi kadunud.
Sinivetikad avastati Pärnu rannahoone juures 26. augustil. Pärast vetikaproovi tulemuste selgumist lasi linnavalitsus kõigisse Pärnu supelrandadesse ja Valgeranda paigaldada paarkümmend eesti- ja ingliskeelset silti, mis hoiatavad sinivetikate eest ja annavad teada, et ujumine pole merevees soovitatav.
Sinivetikate liikumist mõjutab tuul ja nad on pidevas liikumises. Kogum, mis on praegu supelrannast eemal, võib tunni aja pärast juba rannas olla. Seetõttu on linnavalitsus järginud mereinstituudi teadlaste soovitusi uusi proove kogu aeg mitte võtta, sest nendest saadav info võib olla eksitav.
Sinivetikad võivad pikemal kokkupuutel ja vee allaneelamisel tekitada tõsiseid terviserikkeid. Eriti tähelepanelik tasub olla lapsevanematel ja koerteomanikel, sest laste ja väikeloomade organism on võrreldes täiskasvanud inimestega mürgitustele vastuvõtlikum. Suures koguses sinivetikaid sisaldava vee sattumine organismi võib esmaste sümptomitena kutsuda esile kõhuvalu, kõhulahtisuse, oksendamise, suuvillid, kuiva köha ja peavalu, üks avastatud sinivetikaliikidest võib toota maksamürke ehk hepatotoksiine.
Seda, kas konkreetses kohas on suures koguses sinivetikaid, saab hinnata vee läbipaistvuse järgi. Kui umbes ühe meetri sügavuses vees seistes pole võimalik näha enda varbaid ja samal ajal puudub lainetus või muu häiriv tegur, mis merepõhjast setteid üles tõstab ja sellega läbipaistvust vähendab, on suure tõenäosusega tegu mikrovetikate massesinemisega. Kaldale uhutuna on sinivetikad äratuntavad sinakasrohelise õhukese kihina liival või kividel.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background