Pärnu keskrannast leiti sinivetikaid

28/08/2019

Tagasi

Pärnu linnavalitsus ei soovita Pärnu supelrandades ujuda, sest esmaspäeval rannahoone juurest võetud veeproovist leiti sinivetikaid.
Tartu ülikooli mereinstituudi teaduri Andres Jaanuse sõnul leiti analüüsi tulemusena proovist massiliselt kaht sinivetikaliiki, Aphanizomenon flosaquae ja Nodularia spumigena. Viimane neist on potentsiaalselt toksiline (võib toota maksamürke ehk hepatotoksiine), põhjustades pikemal kokkupuutel ja vee allaneelamisel tõsiseid terviserikkeid. Suures koguses sinivetikaid sisaldava vee sattumine organismi võib esmaste sümptomitena kutsuda esile kõhuvalu, kõhulahtisuse, oksendamise, suuvillid, kuiva köha ja peavalu.
Jaanuse sõnul pole sellises vees suplemine soovitatav.

Kaldale uhutuna on sinivetikad äratuntavad sinakasrohelise õhukese kihina liival või kividel. Jälgida tuleks ka tuule suunda, millest sõltuvalt vetikakogumid kas kuhjuvad randa või kantakse sealt eemale.
Sinivetikate avastamise tõttu heiskas rannavalve täna Pärnu keskrannas punase lipu, mis informeerib suplemise ohtlikkusest. Eriti tähelepanelik tasub olla lastel ja nõrgema tervisega inimestel. Täna hakatakse kõigisse Pärnu supelrandadesse paigaldama inimesi hoiatavaid eesti- ja ingliskeelseid silte, vetikaproovid võetakse peale Pärnu ranna ka Valgerannast.
Sinivetikaohu taandumisest annab linnavalitsus eraldi teada.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background