Leedu võrguettevõte hakkab kasutama Elektrilevi hajajaamu

23/05/2019

Tagasi

Elektrilevi võitis Leedu võrguettevõtte ESO poolt korraldatud hanke, mille eesmärgiks oli hankida võrguvabad off-grid elektrilahendused ehk hajajaamad. ESO soovib liinide asemel võrguvabasid lahendusi sarnaselt Elektrilevile kasutusele võtta väga hõreda asustusega piirkondades.
ESO hangib kaks hajajaama koos paigaldusega. Lepingu maksumus on veidi alla 100 000 euro. Üks hajajaam hakkab varustama Zemaitija rahvuspargi peamaja ja suvemaja, teine läheb Prienai maakonnas eratarbijale, kus tuleb aastaringselt elektriga varustada kaks elumaja.
Hajajaama puhul ei jõua elekter kohale mööda elektriliine, vaid kogu majapidamiseks vajalik elekter toodetakse aastaringselt kohapeal. See sisaldab päikesepaneele, tarka juhtimissüsteemi koos akupangaga ja varugeneraatorit, mis rakendub tööle keskmiselt viiel protsendil ajast.
Hajajaam on ennekõike mõeldud kasutamiseks hõreda asustusega piirkondades, kus elektrivõrk puudub või vajaks täielikku renoveerimist. Võrreldes elektriliinide rajamisega võib hajajaam olla kordades odavam lahendus aastaringse elektrivarustuse tagamiseks.
Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks haldab Elektrilevi tänavavalgustusvõrku Tallinnas ja Tartus ning ehitab üle-eestilist kiire interneti võrku.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background