Keskkonnaagentuur kutsub üles talvistele loomavaatlustele

24/01/2020

Tagasi

Keskkonnaagentuur kutsub üles sisestama vaatlusi, et täiendada imetajaliikide levikukaarte. Erakordselt soe ja lumevaene talveilm soosib teistmoodi loodusvaatlusi. Tähelepanu all on liigid, kes lume puudumisel hästi silma paistavad.
Talv on üldiselt hea aeg imetajate tegevusjälgede vaatlemiseks – piisav lumikate lubab üles tähendada kõik loomad, kes on jälgi jätnud koduaeda või metsarajale; samuti viivad jahimehed igal talvel läbi jäljeloendust, mis annab olulist võrreldavat infot. Praegu peab aga kõik need ettevõtmised määramata ajaks edasi lükkama.
Samas pakub lumekehv talv teistsuguseid võimalusi liikide esinemise tuvastamiseks. Kes oleks arvanud, et jaanuarikuus saab mutimullahunnikuid kirja panna? Üllatuslikult on praegu hea aeg liigi kaardistamiseks, sest nii kaua kuni maapind pole sügavalt läbi külmunud toimetavad mutid agaralt edasi. Samuti võimaldab hallides, rohelistes ja pruunides toonides maastik hõlpsasti vaadelda liike, kes lume ootuses on omale valge talvekarva selga kasvatanud: nirki, kärpi ja valgejänest.
Kõik imetajate vaatlused jõuavad uude imetajate levikuatlasesse, mis kujutab kõikide Eesti imetajaliikide levikut 10×10 km ruudustikuna. Võrreldes andmeid esimese atlase perioodiga on näha, millised liikide levilad on ajas muutunud – millised liigid on uued tulijad ja millised tõenäoliselt kadunud. Samuti on andmed olulised uue Euroopa imetajate atlase koostamisel (ilmub aastaks 2024).
Nii nirgi, kärbi, valgejänese kui ka mitme teise liigi levikukaardid uues imetajate atlases vajavad täiendamist. Rohkem infot imetajate atlase ning vaatluste tegemise kohta leiab kaardiloost http://arcg.is/4jLmP


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background