Endla suvelavastus on A. H. Tammsaare „Põrgupõhja uus Wanapagan“

18/02/2020

Tagasi

Endla Teatri 2020. aasta suvelavastus on ajalikust pimedusest igaviku valguses „Põrgupõhja uus Wanapagan“, mille autor on A. H. Tammsaare, lavastaja Kaili Viidas, dramatiseerija Ott Kilusk ja kunstnik Arthur Arula.
Kui inimene tuleb maa peale, hakkab ta õnne otsima. Nii on see kõikides vanades lugudes, muinasjuttudes ja moodsates romaanideski. Inimene ise arvab, et mida rohkem õnne, seda lähemal õndsusele. Õnn on maine, tekitab kõhus sooja tunde ja tirib suu kõrvuni. Nõnda kulgeb inimene selles eksituses elupäevade lõpuni ja läheb põrgu, sest lootis õnne kaudu õndsaks saada.
Kui Vanapagan tuleb maa peale, tahab ta õndsaks saada, sest muidu pole ta põrgus õnnelik. Õndsus on aga taeva asi ja selleni jõutakse läbi alandliku meele. Aga kui Vanapagana meele vallutavad viha ja lihahimu, lein ja õrnus, siis saab temast inimene. Tumeda siuna väänleb ümber tema ihu armastus, mis on surmast suurem. Armastus, mis puhkeb õide läbi raevuka sigimise, vägivaldsete surmade ja südamevalu.
Aga mida teeb Vanapagan, kes on eksinud ja enam edasi minna ei mõista? Ta läheb algusesse tagasi …
Tammsaare viimaseks jäänud romaan kuulutab selgesti ette meie kaasaega – tõejärgset ajastut, milles me juba mõnda aega elame. Maailmas on kohutav hulk sõnu ja nii võib mõnd sündmust või nähtust jutustaja perspektiivist kirjeldada kui positiivset või negatiivset – ja kõigil on õigus. Maailm läheb ikka veel iga päevaga hingetumaks ja lõhkisemaks, kurjad teevad head ja head teevad kurja. Lõppu aga ei tule ja kõik keerleb edasi. Ainus, mida pole, on lunastus!
Lavastuses mängivad Ago Anderson, Tambet Seling, Triin Lepik, Kadri Rämmeld, Peeter Tammearu, Karin Tammaru, Sten Karpov, Kärt Tammjärv, Ott Raidmets, Risto Vaidla, Indrek Taalmaa, Carmen Mikiver, Ireen Kennik, Fatme Helge Leevald, Sander Rebane, Meelis Rämmeld jt. Valguskunstnik on Margus Vaigur ja muusikaline kujundaja Tauno Aints.
„Põrgupõhja uus Wanapagan“ etendub juunis, juulis ja augustis 2020 kell 19.00 Fortumi katlamajas (Pärnu, Ringi 56).
Lavastus ei sobi alla 14-aastastele vaatajatele.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background