Eestis toimus reostustõrje õppus Balex Delta

28/08/2020

Tagasi

Kolmapäeval, 26. augustil toimunud Balex Delta õppus andis kinnitust sujuvast koostööst ja Läänemere riikide ühisest soovist merd kaitsta.
Esimesena pidid üksused lahendama otsingu- ja päästetööde operatsiooni, mille käigus tuli muuhulgas tankerilt Vigri evakueerida raskelt viga saanud ja teadvuseta meeskonnaliige. Lennusalga meeskond vintsis kannatanu kopterisse ning ta toimetati Soome piirivalvelaeva Turva hospidali.
Pärast abivajajate päästmist mindi reostustõrje elementide juurde, kus igal osaleval laeval oli oma ülesanne. Eesti laevad tegelesid mitmete erinevate ülesannetega: näiteks PPA laeva Kindral Kurvitsa pardalt veesati 400 meetrit õlitõkkepoome reostuse piiramiseks ning koostöös Veeteede Ameti laeva Sektori ja PPA Rajuga traaliti poomiga ehk reostus koondati suurel merealal kokku. Samuti tegeleti skimmerdamise ehk reostuse veepinnalt korjamisega ja reostuse laevalt laevale pumpamisega. EMSA tanker Norden ja Turva teostasid alas ka droonilennud.
Päästeamet harjutas mereõppusega samaaegselt rannikureostuse likvideerimist, sest õppuse legendi järgi ei õnnestunud kogu reostust merelt likvideerida ja osa sellest kandus rannikule.
Õppusel osales kokku kümme laeva Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Taanist ja Eestist ning õhusõidukid PPA lennusalgast, samuti Euroopa Meresõiduohutuse Ameti (EMSA) tanker. Siseriiklikest ametkondadest osalesid lisaks PPA-le Veeteede Amet, Päästeamet, Keskkonnainspektsioon ja Keskkonnaamet koos Eestimaa Looduse Fondi vabatahtlikega.
Balex Delta on Läänemere riikide suurim reostustõrjealane ühisõppus. Esimene Balex Delta õppus toimus 1990. aastal Poolas. Eesti korraldas õppust kolmandat korda.

Foto autor Reelika Riimand.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background